Εργαστήριο Εφαρμογών Εικονικής Πραγματικότητας στην Eκπαίδευση

Ιωάννης Βρέλλης, Ε.Τ.Ε.Π.
Fax: 2651005854
Email: ivrellis@uoi.gr

Το “Εργαστήριο Εφαρμογών Εικονικής Πραγματικότητας στην Εκπαίδευση” λειτουργεί από το 1993 και θεσμοθετήθηκε το Δεκέμβριο του 2000 (Π.Δ. 330/15.12.2000).
Εξυπηρετεί διδακτικές και ερευνητικές ανάγκες στο πεδίο των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην εκπαίδευση με έμφαση στις τεχνολογίες της εικονικής πραγματικότητας.
Έχει ως αποστολή του τη μελέτη της εισαγωγής των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία και ειδικότερα:

Την παραγωγή έγκυρου, αξιόπιστου και αντικειμενικού επιστημονικού λόγου στο πεδίο της πληροφορικής στην εκπαίδευση.
Τη θεωρητική και πρακτική κατάρτιση προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών στο παραπάνω πεδίο.
Την επιστημονική έρευνα και η προώθηση συστημάτων Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας, καθώς και παιδαγωγικών και ψυχολογικών θεωρητικών μοντέλων για την εισαγωγή τους στη εκπαιδευτική διαδικασία.
Τη σχεδίαση, ανάπτυξη, διάχυση και αξιολόγηση εκπαιδευτικού υλικού κυρίως με τη μορφή εκπαιδευτικού λογισμικού και ιδιαίτερα με χρήση των τεχνολογιών της Εικονικής Πραγματικότητας, των Διαλογικών Πολυμέσων και των Δικτύων.
Τη δημιουργία προδιαγραφών για εκπαιδευτικά συστήματα Εικονικής Πραγματικότητας σε επίπεδο υλικού και λογισμικού, καθώς και σε μελέτες εργονομίας σχετικά με τα παραπάνω και γενικότερα εκπαιδευτικών εργαστηρίων με βάση ψυχοπαιδαγωγικές και τεχνικές προτάσεις.
Τη μελέτη των κάθε είδους επιδράσεων των εκπαιδευτικών συστημάτων Εικονικής Πραγματικότητας σε μαθητές, τόσο σε επίπεδο λογισμικού, όσο και υλικού.
Την παροχή υπηρεσιών προς τρίτους με διαπροσωπική επικοινωνία ή εξ αποστάσεως.
Τη συνεργασία με ακαδημαϊκά ιδρύματα ημεδαπής και αλλοδαπής, ερευνητικά κέντρα και ινστιτούτα που έχουν συναφείς στόχους.
Την οργάνωση σεμιναρίων, συμποσίων, συνεδρίων, διαλέξεων, γενικότερα συναντήσεων και εκδηλώσεων με έλληνες και ξένους ειδικούς, καθώς και την πραγματοποίηση δημοσιεύσεων και εκδόσεων.
Το εργαστήριο έχει δύο τμήματα, το ερευνητικό και το εκπαιδευτικό, που στεγάζονται στον 1ο όροφο του κτιρίου του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης. O τεχνολογικός εξοπλισμός του είναι σύγχρονος και γίνονται συνεχείς προσπάθειες για διατήρησή του στην αιχμή της τεχνολογίας. Στελεχώνεται από επιστήμονες διαφόρων ειδικοτήτων, δίνοντας στο εργαστήριο την απαραίτητη διεπιστημονική – διαθεματική προσέγγιση. Παράγει νέα επιστημονική γνώση που δημοσιεύεται σε έγκριτα διεθνή και ελληνικά επιστημονικά περιοδικά. Συμμετέχει επίσης σε διεθνή και εθνικά ερευνητικά, αναπτυξιακά, εκπαιδευτικά και επιμορφωτικά έργα.