ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΘΕΑΤΡΟΥ, ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ -ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Τριήμερο ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ με αφορμή ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ 1. ΘΕΑΤΡΟΥ-2.ΠΟΙΗΣΗΣ-3. ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Τριήμερο Δράσεων Εξωστρέφειας με ανοιχτή προσέλευση προς όλες και όλους
30, 31 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021  στο πλαίσιο μαθημάτων  και 1 Απριλίου
ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΤΡΙΤΗ 30 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021-¨ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΠΑΓΚΟΣΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΘΕΑΤΡΟΥ”
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Φορείς συνεργασίας:

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΓΩΓΗΣ
ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Πληροφορίες: κ.Παπαδοπούλου Σμαράγδα
Ηλεκτρ. Διεύθυνση: smpapado@uoi.gr

ΚΑΙ

Πρόσκληση
της θεατροπαιδαγωγού και Προέδρου του Θ.Ει.Κ.Κ.- κυρίας Ρίτας Πουταχίδου που συνεργάζεται με το Εργαστήριο Μελετών Απόδημου Ελληνισμού και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, διεθνείς φορείς και σημαντικούς καλλιτέχνες προσφέροντας υπηρεσίες στο καλλιτεχνικό και εκπαιδευτικό γίγνεσθαι, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό ( Αυστρία, Μ. Βρετανία, Γαλλία, Ελβετία, Τσεχία, Ιταλία, Γερμανία, Πολωνία, Δανία, Αυστραλία, Καναδά).

Στο πλαίσιο του προπτυχιακού μαθήματος «Γλωσσική Έκφραση στην παιδαγωγική του θεάτρου και με αφορμή την παγκόσμια Μέρα θεάτρου (Σάββατο 27/3/21) θα εισηγηθεί το θέμα «Κάνοντας θέατρο με παιδιά από το ραδιόφωνο στην εποχή της Πανδημίας : Το παράδειγμα του ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗ». Στο μάθημα μπορεί να συμμετέχει κάθε ακροατής με πρόσβαση στην πλατφορμα του Ms Teams με τον κωδικό:
vwjkkt6.
Δεν χρειάζεται εγκατάσταση προγράμματος για επισκέπτες.

ΠΟΤΕ:     ΤΡΙΤΗ 30-3-2021 , ώρα 2.30 μ.μ.

Creative International Digital Encounter
“CHILDREN & YOUTH PERFORMING ON AIR”

“Radio turned into Theatre Stage and we went from having Viewers to having Listeners!”

Social distancing and the inability to stage performances, due to Covid-19 pandemic, instead of holding us back, they made us more resourceful. We just shifted attention from what we “couldn’t do”, to what we “could do”. Theatre on Air, once celebrated for its power to excite and inspire, became our “playground” and radio waves took youth’s dramatic expression and travelled it to new wave-lengths from Greece and Cyprus, as far as Australia!

Joining forces with Motivation in Art (Pafos), and the Creative Drama & Arts Centre of Greek Community of Melbourne, the Theatrical Cultural Artistic Center ”Poupoulo” (Thessaloniki), organized the 1st International Digital Exchange, “CHILDREN & YOUTH PERFORMING ON AIR“.

ΤΕΤΑΡΤΗ 31 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021- ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

ΣΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
Ώρα 3.00μ.μ. :

Συνάντηση με την ποιήτρια ΟΥΡΑΝΙΑ ΚΟΥΝΑΓΙΑ
Στο πλαίσιο του μαθήματος ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ
Διδάσκουσα: Σμαράγδα Παπαδοπούλου
Με αφορμή την έκδοση της τρίτης ποιητικής συλλογής της Ουρανίας Κουνάγια από τις εκδόσεις ΚΙΧΛΗ

...συζητάμε για τα μυστικά συγγραφής ποιήματων και την συνειρμική γραφή και ανατρέχουμε στις εμπειρίες της ποιήτριας με την λογοτεχνική παρέα της Λούλας και του Μανώλη Αναγνωστάκη Αναγνωστάκη, του Κώστα Λαχά και άλλων σημαντικών δημιουργών με τους οποίους συναναστράφηκε.

Κωδικός Ms TEAMS: ghg197t.

—————————————————————————–
ΠΕΜΠΤΗ 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021
ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
«Τα παραμύθια συνομιλούν και τα παιδιά μαθαίνουν να…»

Τηλεσυνάντηση γονέων με την καθηγήτρια ΠΤΔΕ Σμαράγδα Παπαδοπούλου και συγγραφέα παιδικών βιβλίων με το λογοτεχνικό ψευδώνυμο Μανταδάκη στα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΙΡΗΣ ΡΑΠΤΟΥ-ΚΕΝΤΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ώρα 18:00μ.μ.
Θέμα: «Ο ρόλος του βιβλίου στη διαχείριση των συναισθημάτων και των κρίσεων σε εποχή φυσικών καταστροφών και πανδημίας»
Μία βιωματική προσέγγιση αλληλεγγύης και καλλιέργειας της θεραπευτικής φιλαναγνωσίας στους σεισμόπληκτους Έλληνες της Θεσσαλίας. Εισήγηση προς γονείς .

Πληροφορίες στο PDF- βλ και e course