ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ – Έναρξη Μαθημάτων

Αγαπητές φοιτήτριες, αγαπητοί φοιτητές,

σας καλωσορίζω στο μάθημα ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ(ΔΕΕ513).

Η πρώτη μας συνάντηση/γνωριμία θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 3/10/2024 και ώρα 14.30-17.30 στο αμφιθέατρο του 1ου ορόφου.

Το μάθημα θα βασιστεί, πέρα τη διδασκαλία, και στο δικό σας κριτικό πνεύμα , τη συμμετοχή, την ομαδικότητα, καθώς και στις δικές σας προσωπικές εμπειρίες.

Σας παροτρύνω να προσέλθετε με  θετική διάθεση και όρεξη για μάθηση.

ΠΡΟΣΟΧΗ: η εγγραφή στο e-course είναι υποχρεωτική!

Καλή ακαδημαϊκή χρονιά!

Χρήστος Παπακώστας
Αναπληρωτής Καθηγητής Π.Τ.Δ.Ε.
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

___________________________________________________________________________________________________________________________

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
Το μάθημα αποτελεί μια εισαγωγή στην επιστήμη της μελέτης του λαϊκού πολιτισμού. τη λαογραφίας. Το μάθημα οργανώνεται σε δύο ενότητες.
Στην  Α’ ενότητα περιγράφονται και θα αναλύονται οι ιστορικές συνθήκες εντός των οποίων γεννήθηκε  η ελληνική λαογραφία, και τα ιδεολογικά ρεύματα τα οποία επηρέασαν τη θεωρητική και μεθοδολογική της συγκρότηση. Επιπροσθέτως, μέσα από το έργο των λαογράφων της προπολεμικής περιόδου εξετάζεται η σχέση της επιστήμης της λαογραφίας με τη διαδικασία συγκρότησης του ελληνικού έθνους-κράτους. Παράλληλα. γίνονται αναφορές σε επιστημονικά παραδείγματα χωρών της Ευρώπης και των  Η.Π.Α.
Α’ ενότητα-επιμέρους θεματικές
1.             Ιστορικές συνθήκες γέννησης της ελληνικής λαογραφίας
2.             Ζητήματα ορισμών: «λαός». «έθνος», «παράδοση»
3.             Από τις αυτοκρατορίες στα έθνη-κράτη
4.             Διαφωτισμός, Ρομαντισμός, Εξελικτισμός
5.             Η θεωρία του Fallmerayer και η εθνική συνέχεια
6.             O Νικόλαος Πολίτης και η συγκριτική μέθοδος
7.             Στίλπων Κυριακίδης και η ιστορική μέθοδος
8.             Η μεταπολεμική και η σύγχρονη ελληνική λαογραφία
9.             Ζητήματα μεθοδολογίας10.          Παραδείγματα λαογραφικών σπουδών και προσεγγίσεων (Η.Π.Α, Φιλανδία και Τουρκία)
Στη  Β’ ενότητα παρουσιάζονται και εξετάζονται μορφές κοινωνικής οργάνωσης της παραδοσιακής κοινωνίας, καθώς και μορφές και εκφάνσεις του λαϊκού πολιτισμού.
Β’ ενότητα-επιμέρους θεματικές
1.             Οικογένεια
2.             Κοινότητα
3.             Συντεχνίες
4.             ‘Έθιμα και τελετουργίες στον κύκλο του χρόνου και στον κύκλο της ζωής.
5.             Λαϊκές τέχνες
6.             Προφορική λογοτεχνία
7.             Ο λαϊκός πολιτισμός στη σύγχρονη εποχή. Το «αίτημα» (αναβιώσεις, φολκλορισμός, αναπαραστάσεις)