ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ στη ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ της ΙΣΤΟΡΙΑΣ επανάληψη στο ΟΡΘΟ 15-6-21 ΤΡΕΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ

Επανάληψη στο ΟΡΘΟ

Αγαπητοί φοιτητές

Όπως θα έχετε δει και στις ανακοινώσεις του Πανεπιστημίου, τα μαθήματα θα γίνονται από απόσταση με τη χρήση του λογισμικού τηλεδιάσκεψης Microsoft Teams το οποίο είναι μέρος του Office 365.

Αρχικά θα πρέπει να εγκαταστήσετε (ή να χρησιμοποιήσετε online) το Office 365 σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες. Tο Office 365 περιλαμβάνει τις γνωστές εφαρμογές γραφείου Word, Excel, PowerPoint, αλλά και το Teams.

Διαβάστε τον οδηγό χρήσης του Teams (Αγνοήστε την ενότητα 5 που προορίζεται για τους διδάσκοντες). Για κάθε μάθημα που θα γίνεται εξ αποστάσεως θα υπάρχει αντίστοιχη ομάδα στο Teams στην οποία θα πρέπει να εγγραφείτε.

Για να εγγραφείτε στην ομάδα του μαθήματος:

·        Ανοίγετε το Microsoft Teams

·        Επιλέγετε από το κάθετο μενού στα δεξιά την επιλογή Ομάδες (Teams)*

·        Πατάτε το κουμπί Συμμετοχή ή δημιουργία ομάδας (Join or create team) πάνω δεξιά

Στο πλαίσιο Συμμετάσχετε σε μια ομάδα με κωδικό (Join a team with a code) εισάγετε τον κωδικό

kap4wur  (για τη Α ομάδα από 4147-8336)

nndvnkj   (για τη Β ομάδα από 8337-8481)
k6jkrra     (για τη Γ ομάδα από 8482-8846)

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Θα συνδεθείτε σαν να πρόκειται για μάθημα ένα τέταρτο πριν την ανακοινωμένη ώρα, 14.00 .

Για να συμμετέχετε στις βίντεο-διασκέψεις του μαθήματος:

·        Λίγο πριν ξεκινήσει το μάθημα ανοίγετε το Microsoft Teams

·        Επιλέγετε την ομάδα του μαθήματος

·        Μόλις δείτε το μπλε πλαίσιο Σύσκεψη σε εξέλιξη (Meeting now) πατάτε το κουμπί Συμμετοχή (join)

Προσοχή, συνδεθείτε σε ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ σύσκεψη, που θα έχω συγκαλέσει εγώ, μη συγκαλέσετε δική σας σύσκεψη, μη συνδεθείτε σε σύσκεψη που έχει συγκαλέσει άλλος εκτός από μένα.

Στη συνέχεια, θα αναρτήσω το διαγώνισμα και θα σας καθοδηγήσει η πλατφόρμα για το πώς θα το συμπληρώσετε.

Το συμπληρώνετε και το υποβάλετε, δεν παραμένετε στη ‘σύσκεψη/μάθημα/εξέταση’ πέρα από τον καθορισμένο χρόνο, άρα, όταν υποβληθούν, δε θα κάνω δεκτά όσα υποβλήθηκαν πέρα από 14.40.

Θα περιλαμβάνει ΜΟΝΟ ερωτήσεις ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ένα θέμα από επιλογή περισσοτέρων.

Καλή Επιτυχία, ΕΑ

Όσοι δε διαθέτουν αριθμο ΜΗΤΡΩΟΥ (ΔΟΑΤΑΠ) να χρησιμοποιήσουν την ‘αίθουσα’ Γ και να μου στείλουν αύριο email να τους ‘προσκαλέσω’.