Εργαστήριο Εικαστικών – Υλοποίηση μαθήματος Εξ αποστάσεως

Λόγω των έκτακτων μέτρων υγειονομικής προστασίας, τα μαθήματα του Εργαστηρίου Εικαστικών θα πραγματοποιηθούν  Εξ αποστάσεως.

Συγκεκριμένα, το μάθημα Εικαστική Αγωγή και Διδακτική της Τέχνης Ια, θα πραγματοποιηθεί για όλους τους φοιτητές/τριες και των τεσσάρων τμημάτων την Τετάρτη 4/11/20  στις   11:30 – 14:30
Τα μαθήματα θα τροποποιηθούν έτσι ώστε να είναι εφικτή η εκτέλεση τους από το σπίτι.
Ο  κωδικός πρόσβασης μέσω του MS-Teams θα υπάρχει στο Πρόγραμμα Σπουδών και σε Ανακοίνωση που θα αναρτηθεί την Δευτέρα 2/11/20. Τα μαθήματα θα επανέλθουν στην Δια ζώσης εκπαίδευση με φυσική παρουσία, αμέσως μετά την άρση των έκτακτων μέτρων.

Δεδομένου ότι η άσκηση του μαθήματος απαιτεί ορισμένα υλικά, παρακαλώ όλοι οι συμμετέχοντες να προμηθευτείτε τα παρακάτω:

Προτείνονται 2 εναλλακτικές. Η δεύτερη (Β) είναι η προτιμότερη, δεδομένου ότι θέλουμε την εξάσκηση του να παράγουμε τα συμπληρωματικά χρώματα μόνοι μας. Όσοι δεν μπορείτε την Β επιλογή υλικών επιλέξτε την Α.

A)
1) Χαρτί ζωγραφικής 20 x 30 cm (περίπου). Μπορείτε να προμηθευτείτε ένα κοινό μπλοκ ζωγραφικής.
2) Ένα κουτί μαρκαδόροι,   ή ξυλομπογιές,    ή παστέλ (κερομπογιές)
3) 1 μολύβι και 1 σβήστρα

Β)
1) Χαρτί ζωγραφικής για ακουαρέλα 20 x 30 cm περίπου (ή μπλοκ ακουαρέλας).
Ή ένα κοινό μπλοκ ζωγραφικής με λίγο χοντρό χαρτί.
2) Τρία πινέλα για υδρόχρωμα με τετράγωνο πέλος (τρίχες) Νούμερο 4, 8, 10
3) Ακρυλικά χρώματα: Κόκκινο (βασικό), κίτρινο (σιτρόν) και μπλε (ούλτρα μαρίν)
ή ακουαρέλες (υπάρχουν και σε κασετίνα)
4) Μια πλαστική παλέτα (αντί παλέτας, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μια επιφάνεια, όπως ένα πιάτο ή έναν δίσκο σερβιρίσματος για παράδειγμα, και να το καλύψουμε με αλουμινόχαρτο )
5) 1 μολύβι και 1 σβήστρα.
*** Θα χρειαστεί ένα παλιό ποτήρι ή βάζο με νερό και λίγο χαρτί κουζίνας για το σκούπισμα των πινέλων.

Παρακαλώ όλοι οι εγγεγραμμένοι φοιτητές/τριες να είστε παρόντες και παρούσες.
Στην περίπτωση που κάποιος έχει δυσκολία σε κάτι από τα παραπάνω, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου στο mail: egodou@uoi.gr

Ευχαριστώ

Η διδάσκουσα