Υλοποίηση των διδασκαλιών στο πλαίσιο του μαθήματος “Πρακτική άσκηση με μικροδιδασκαλίες”

Αγαπητοί φοιτητές,

Λόγω του lock down στα Ιωάννινα δεν είναι εφικτό πλέον να κάνουμε δια ζώσης συναντήσεις για τις δύο επόμενες εβδομάδες. Συνεπώς, όσοι επρόκειτο να διδάξετε σύμφωνα με το επικαιροποιημένο χρονοδιάγραμμα (βλ. ecourse), θα κάνετε το μάθημά σας διαδικτυακά. Ασφαλώς η εξ αποστάσεως διδασκαλία δεν μπορεί να έχει τον ίδιο βαθμό αμεσότητας και έχει αρκετά μειονεκτήματα, ωστόσο πρόκειται για μια κατάσταση που ίσως είχατε κληθεί να αντιμετωπίσετε και ως εν ενεργεία εκπαιδευτικοί. Θα έχετε στη διάθεσή σας 10 λεπτά για να κάνετε τη διδασκαλία και θα ακολουθεί σχολιασμός της διδασκαλίας. Το υλικό που έχετε να καταθέσετε (σχέδιο μαθήματος και ό,τιδήποτε άλλο επιθυμείτε) θα το καταθέσετε ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση (liakopouloum@uoi.gr). Όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει με το πέρας του μαθήματος να καταθέσετε ηλεκτρονικά τα φύλλα αξιολόγησης των συμφοιτητών σας που έκαναν διδασκαλίες (8 φύλλα αξιολόγησης έκαστος). Στο μάθημα θα συμμετέχουν πλέον όλοι ανεξαιρέτως, δηλαδή όσοι ανήκετε και στην Α και στην Β ομάδα. Με την επανεκτίμηση της κατάστασης θα αποφασιστεί και ο τρόπος που θα γίνουν οι επόμενες διδασκαλίες.

Ευχές για καλό Σαββατοκύριακο

Μαρία Λιακοπούλου