Διαλέξεις για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

Στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, το Π.Τ.Δ.Ε. διοργανώνει σειρά διαλέξεων με τίτλο: “200 χρόνια μετά: Πτυχές και ερμηνείες της Ελληνικής Επανάστασης“.

Στόχος των διαλέξεων είναι η ενημέρωση και ο προβληματισμός γύρω από τα όσα συνόδευσαν τον Ελληνικό αγώνα για την ανεξαρτησία, τις πλείστες πτυχές του Ελληνικού εγχειρήματος και τις ερμηνείες που έχουν δοθεί.

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιηθούν σε δύο κύκλους: α’ κύκλος- Μάρτιος-Μάιος και  β’ κύκλος- Οκτώβριος-Δεκέμβριος. Η έναρξή τους ορίστηκε τη Δευτέρα 29 Μαρτίου 2021 και ώρα 18:00 μ.μ.

Ο α’ κύκλος διαλέξεων θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα MSTEAMS  με κωδικό πρόσβασης: vxdb13s και απευθύνεται σε όλους τους φοιτητές/τριες του Τμήματος και σε κάθε ενδιαφερόμενο/νη. Εισηγητές/τριες είναι ακαδημαϊκοί εντός και εκτός του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει.

Invitation

Programme-Lectures 200 years